مبانی نظری و پیشینه پژوهش حمایت اجتماعی ادارک شده

مبانی نظری و پیشینه پژوهش حمایت اجتماعی ادارک شده در ۲۲ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

توضیحات:

فصل دوم کارشناسی ارشد (پیشینه ی پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی کامل به شیوه APA  جهت استفاده فصل دو

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو


منبع :                          دارد (به شیوه APA)

نوع فایل:                      WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

 

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

 

تعریف

حمایت اجتماعی ادراک شده بر وضعیت جسمی، روانی، رضایت از زندگی و جنبه های مختلف کیفیت زندگی افراد اثرات زیادی دارد (تجلانی، صبحی و قنبری پناه، ۱۳۸۹) و به عنوان یک عامل تعدیل کننده مؤثر در مقابله و سازگاری با شرایط استرس زای زندگی شناخته شده است (فریدلندر لورا، ریدگراهام، شوپاک و کریبی، ۲۰۰۸). در مطالعات موجود در این زمینه، حمایت اجتماعی به دو صورت حمایت اجتماعی دریافت شدهو ادراک شده مورد مطالعه قرار می گیرد. در حمایت اجتماعی دریافت شده، میزان حمایت های کسب شده توسط فرد مورد تأکید است و در حمایت اجتماعی ادراک شده، ارزیابی های فرد از در دسترس بودن حمایت ها درمواقع ضروری و مورد نیاز بررسی می شود(گلاکت، ۲۰۱۰). مفهوم حمایت اجتماعی ادراک شده به حمایت از دیدگاه ارزیابی شناختی فرد از روابطش اشاره دارد. نظریه پردازان این حوزه بر این باورندکه تمام روابطی که فرد با دیگران دارد حمایت اجتماعی محسوب نمی شود؛ مگر اینکه فرد آن ها را به عنوان یک منبع در دسترس و مناسب برای رفع نیازهایش ارزیابی کند(کلارا، کاکس، انس، مورای و ترگرودیک، ۲۰۰۳). مقیاس­های حمایت اجتماعی ادراک شده نیز بر ارزیابی شناختی فرد از محیطش و سطح اطمینان فرد به اینکه در صورت لزوم کمک و حمایت دردسترس خواهد بود متمرکز هستند (بروور، امسلی، کید، لاچنر و سیدات، ۲۰۰۹).

حمایت اجتماعی

هر فردی در آغاز زندگی­اش به صورت وابسته ترین موجود نمایان می­شود و تقریباً تمام جنبه­های زندگی او به حمایت دیگران وابسته است و تا زمانی که زنده است با وجوه مختلف حمایت سر و کار دارد. انسان موجودی است که به صورت اجتماعی زندگی می­کند و در طول حیات خویش نیازمند همنوعان خود می­باشد. این نیازمندی از جنبه­های مختلف و به صورت­های متفاوتی قابل تصور است. هستی انسان تا حدود زیادی در گرو ارتباطات و تعاملات اجتماعی است و در غیاب این روابط اجتماعی موجودیت او به احتمال زیاد محکوم به فنا است. صرف نظر از اینکه گرایش به زندگی اجتماعی را ذاتی بدانیم یا اکتسابی، آنچه مهم است انکارناپذیر بودن نیرومندی این گرایشات در حیات آدمی است. درباره­ی تعریف حمایت اجتماعی نقطه نظرات متفاوتی مورد توجه می­باشد. این اصطلاح گاهی به وجود روابط اجتماعی یا کمیت روابط اطلاق می­گردد و زمانی نیز نوع به خصوصی از روابط اجتماعی اجتماعی، همچون رابطه­ی زناشویی، دوستی و عضویت سازمانی مورد نظر بوده است. همچنین ساخت روابط اجتماعی و محتوای کارکردی روابط نیز از جمله مواردی هستند که در اندازه گیری حمایت اجتماعی به کار می­روند (مک کاینلی و رایت، ۲۰۱۴).

حمایت اجتماعی یکی از مهم­ترین شکل­های روابط اجتماعی است و برخورداری از آن و ادراک و تصور آن، همچنین نیاز به آن با توجه به سن، جنس، شخصیت و حتی فرهنگ می­تواند متفاوت باشد. از طرف دیگر در هر مرحله از زندگی نیز ممکن است جنبه­هایی از حمایت، اهمیت پیدا کنند و نسبت به جنبه­های دیگر آن اثرات بیشتری داشته باشند. در دوران نوزادی و کودکی، حمایت خانوادگی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در مقایسه با سایر منابع حمایتی، نقش مهم­تری در حفظ امنیت جسمانی و روانی بازی می­کند (ابوالقاسمی، تقی پور و نریمانی، ۱۳۹۱). همراه با تحولات رشدی نیاز به حمایت اجتماعی نیز تحول پیدا می­کند و به تدریج شکل­های پیچیده تری به خود می­گیرد ولی در هیچ برهه­ای از زندگی این نیاز، اهمیت خود را از دست نمی­دهد. اثر حمایت اجتماعی، بیشتر در موقعیت­هایی نمایان می­شود که آدمی در مقابل حوادث استرس زا قرار  می­گیرد (مظلومی، سعیدی، واحدیان، جلال پور و کیانی، ۱۳۹۲).

 

صدور پیش فاکتور و پرداخت آنلاین و دانلود

توضیحات بیشتر و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *